It is the honor and privledge of the officers below to serve
Salem Lodge No. 330.
If you have any questions about the business of the Lodge, please contact the appropriate officer by their information below.

Salem Lodge No. 330 Officers for 2013

Worshipful Master
Christopher S Hamer
570-840-609

Senior Warden
Thomas R Gillette
570-352-8246

Junior Warden
James T Conway
570-561-8421

Treasurer
David C Corey PM
570-698-6523

Secretary
Jeffery E Davis PM
570-698-9868

Trustees
Robert G Zabady
Henry W. Stout, PM
Harry H. Howell, PM

Representative in Grand Lodge     
Alvis W Hollister P.D.D.G.M.
Nicholas R Spinelli PM

District Deputy Grand Master
Wendell R Hunt DDGM

Appointed Officers

Chaplain
James L Winagle PM

Senior Deacon
Robert J Wall Jr

Junior Deacon
Larry W Mohr Jr.

Senior Master of Ceremonies
Richard H Hill Jr.

Junior Master of Ceremonies
Dale W Rodgers

Pursuivant
John C Briggs

Tyler
Robert G Zabady


Committee on Masonic Education
M. Elmer Day Jr. PM     
Allen D. Crouthamel PM   
Christopher W. Edwards, PM

Committee on Visiting the Sick
Lester J. Davis, Sr., PM
M. Elmer Day, Jr., PM

Charity
Lester J. Davis PM


Representative to the Pennsylvania Youth Foundation
Vacant
 
Blood Club
David M. Toy, PM
Lester J Davis Sr. PM


Living Past Masters
1959  Walter L. Ogden
1964  Lynn C. Sexton
1972-73  Henry W. Stout
1972  J. Raymond Moran*
1974  Edward H. Simon
1976  Arthur C. Zimmerman
1977 & 1979 John H Blackley III

1980  Warren L. Jaggars
1982  Dennis C. Reed
1983  William R. Greitz
1984  Kenneth L. Ploskonka
1985  Lester J. Davis, Sr.
1985 Leslie W Hathaway Jr *
1987  Harry H. Howell
1989  M. Elmer Day, Jr.
1991  Ramon M. Queipo
1992  Roger D. McKinney, Sr.
1992  Leland Benjamin*
1993  Alvin W. Hollister
1994  John J. Gebert
1994 Donald A Sharpe Jr *

1995  Ralph E. Bolinger
1995  Christopher W. Edwards #
1996  Edward C. Zawislak
1997  Lester J. Davis, Jr.
1998  Gregg A. Davis
1999  Chad Wilmot
2000  David M. Toy
2001  Charles C. Dodt, Jr.
2002  John F. Stone
2003  Jeffrey D. Wood
2004  Allan G. Wickle
2005  Allen D. Crouthamel
2006  John M. Torrick
2007 Andrew K. Crouthamel
2008 Guillermo Laureiro
2008 Christopher M. James #
2009 James L. Winagle
2010 R Jay Stevens
2011 David C Corey
2012 Jeffrey E Davis
2013 Donn B Gross
2014 Nicholas R Spinelli

*  Admitted
#  Dual Member

60 Year Members

1951 Franklin K Barnes
1951 John H Blackley III PM
1951 Charles H Schoenagel
1952 Walter L Ogden

50 Year Members

C W Stevenson
Leslie W Hathway Jr PM
J Albert Caruth
Haven C. Brown
Lynn C Sexton PM
Paul T Howe
Clinton E Roach Jr
Bruce D Howe
Frank W Ward
Melvyn W Brown
Edward S Sadlon
Gerald W Collins
Albert G Haldaman Jr
Werner G Korteling
William R Greitz PM
Irvin Weller
Leonard W Gilpin Jr
Donald E Chapman
Edward H Simon PM
Harry F Schoenagel
Janse Bartleson
John P Diefenderfer
Alvin J Herr
Rodger W Demars
John R Boos
Earl W Hartranft
Walter W Hinds Jr
Ronald W Osborn

Past Masters from the first Hundred Years 1859 - 1959
1859 Thomas Nichols
1860 William D. Curtis
1861 Giles Greene
1862 Giles Greene
1863 A.B.Walker
1864 A.B.Walker
1865 J.N.Wilson
1866 William J.Walker
1867 William J.Walker
1868 Friend B.Moss
1869 H.B.Stephens
1870 T.K.Varney
1871 Giles Greene
1872 Friend B.Moss
1873 John Elliot
1874 John Elliot
1875 T.K.Varney
1876 Elbert P. Jones
1877 Elbert P. Jones
1878 R.O. Dickens
1879 John McFarland
1880 John McFarland
1881 George M. Keyes
1882 George M. Keyes
1883 William Masters
1884 J. Byron Mott
1885 Elbert G. Stevens
1886 Dan D. McFarland
1887 George W.Simons
1888 J. Byron Mott
1889 George O. Mott
1890 Dan D. McFarland
1891 George M. Patterson
1892 George M. Patterson
1893 Alva S. Keyes
1894 Alva S. Keyes
1895 Charles A. Ford
1896 Charles A. Ford
1897 Alva S. Keyes
1898 John McFarland
1899 Alva S. Keyes
1900 Harry B. Ely
1901 Alva S. Keyes
1902 Homer C. Jones
1903 Asa F. Jones
1904 G. McDonald Bell
1905 M.M. Fryer
1906 Earl Rockwell
1907 Earl Rockwell
1908 Ellis Keyes
1909 Chas. F. Kellam
1910 Wm. B. Lesher
1911 Horatio F. Nicholson
1912 Floyd E. Bortree
1913 John J. Gillner
1914 John D. Storm
1915 Morton H. Moore
1916 Harry R. Samson
1917 Earl Rockwell
1918 Homer G. Sandercock
1919 Roy N. Howe
1920 Arthur F. Kramer
1921 Arthur F. Kramer
1922 Earl W. Savitz
1923 Ira S. Conklin
1924 Fred H. Hoffman
1925 Harry L. Grimm
1926 Claude G. Bortree
1927 Lyle A. Swingle
1928 Elmer J. Newcomer
1929 Seth S. Moore
1930 Wilmer B. Frisbie
1931 S. Richardson Hazelton
1932 Ray C. Friebele
1933 Fred W. Zane
1934 Fred W. Zane
1935 Amzi B. Cook
1936 R. Gordon Kizer
1937 Earl Savitz
1938 Russel S. Polley
1939 Marvin F. Woltjen
1940 Marvin F. Woltjen
1941 Earl Rockwell
1942 Levine R. Robacker
1943 P. Bennett Gilpin
1944 P. Bennett Gilpin
1945 Jacob B. Robacker
1946 Charles J. Frey
1947 Norman E. Chapman
1947 Robert H. Rayner By Transfer
1948 Lorimer H. Brown
1949 Lloyd B. Simons
1950 A. Herman Fosgreen
1951 William H. Cook
1952 Paul T. Ryder
1953 Alvin W. Reed
1954 John Wm. Samson
1955 John B. Price
1956 Neal E. London
1957 Fred Hupp
1958 Homer A. Cobb
1959  Walter L. Ogden